• صفحه خانگی
  • >
  • فرهنگ
  • >
  • ندای الغوث الغوث در دومین شب قدر/ چشم‌هایی که به واسطه گری امام علی (ع) روشن است

ندای الغوث الغوث در دومین شب قدر/ چشم‌هایی که به واسطه گری امام علی (ع) روشن است

در حال بارگذاری...

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، آیین شب زنده داری و مراسم احیاء شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان، دومین شب از لیالی قدر در مناطق مختلف تهران برگزار شد و مردم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت‌های مذهبی خود را انجام دادند.
مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در حرم عبدالعظیم حسنی (ع)
در جنوب شهر تهران در حرم عبدالعظیم حسنی (ع)، مردم با خواندن دعای جوشن کبیر، دعاهای مستحبی و گذاشتن قرآن بر سر فریاد الهی العفو و الغوث، الغوث سردادند ، ضمن دعا و نیایش از درگاه خداوند شفای بیماران کرونایی و ریشه کنی این بیماری خواستار شدند.

مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در مسجد الشهدا
فریاد‌های نجات از آتش و رهایی از ذلت گناه، لذت بندگی را به بندگان می‌چشاند. اینجا مسجد شهدا تهران است. جایی که تعدادی از مؤمنان دور هم جمع شدند و نوای بندگی و استغفار سر می‌دهند.

var player = videojs(‘player_207514_13903201’,{ techOrder: [ “html5” , “flash”],poster:”,width:400,height:300});

videojs.addLanguage(‘fa’, {“No compatible source was found for this media.”: “مشاهده ی ویدیو نیاز به پشتیبانی مرورگر از codec h264 یا نصب فلش پلیر دارد.”});
player.one(‘play’, (function(){
$.post(‘/fa/ajax/news/video/13903201’,{},function (data) {});
}));

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
البته که برگزاری مراسم تحت تاثیر شرایط کرونایی تب و تاب برنامه سنوات گذشته را ندارد، اما صدای بندگی در این مکان مقدس هیچگاه خاموش نمی‌شود.

در مراسم احیای لیالی قدر مسجد شهدا جواد جهانمردی، محمد ناطقی جوشن کبیر خواندند، حاج مصطفی سماواتی به مداحی قرائت روضه امیر المومنین علی علیه السلام پرداخت و سپس با صوت ملکوتی حاج ماشاءالله عابدی حاضران در مسجد و آن‌هایی که از طریق فضای مجازی برنامه را دنبال می‌کنند، قرآن به سر گرفتند.
مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در حسینیه آیت الله حق شناس
حسینیه آیت الله حق شناس در خیابان مجاهدین تهران نیز مثل بسیاری دیگر از نقاط دنیا، روشن به قرآنی است که هزار و ۴۰۰ سال از نزول آن می‌گذرد. قرآنی که امشب با قسم دادن آن و واسطه قرار دادن عترت، امید به بخشش ممکن می‌شود.
شاید بهترین تقارن تاریخ همین همزمانی شب قدر با شهادت امیر المومنین علی علیه السلام نخستین پیشوای شیعیان باشد؛ چرا که تقدیر واسطه برای برآوردی حاجات به دست خدا در این شب را به کسانی که دنبال آزادی و نجات هستند، معرفی کرده است.
در حسینیه آیت الله حق شناس هم روضه امیر المومنین علیه السلام و فرزندش اباعبدالله الحسین علیه السلام مقدمه‌ای برای آغاز مراسم احیا شد. در این حسینیه نورانی ابتدا حجت الاسلام و المسلمین حسینی قمی به سخنرانی پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی قمی بیش از هر چیز در سخنرانیش به امید به بخشش در این شب تاکید کرد و گفت: نباید در این شب ذره‌ای ناامید بود و تصور کرد بخشش ممکن نیست. بار‌ها در روایات ذکر شده است که بدترین بندگان با توبه و اصلاح اعمالشان بخشیده شده‌اند. پیش از آن آیات در قرآن کریم هم این موضوع برای بخشش گناهکاران را ذکر کرده است. خدا چگونه باید بگوید که من بندگانم را می‌بخشم. بار‌ها در قرآن واژه عفو و بخشش آمده است. موجی از ناامیدی در جامعه است. نباید به بزرگ منشی خدا شک کرد. اگر حق الناس به گردنت است آرام آرام از روی دوشت بردار و بار خودت را سبک کن.
در ادامه نیز حاج مهدی سماواتی به قرائت جوشن کبیر و مداحی پرداخت.
مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در امامزاده سید جعفر و حمیده خاتون باغ فیض

var player = videojs(‘player_954984_13903207’,{ techOrder: [ “html5” , “flash”],poster:”,width:400,height:300});

videojs.addLanguage(‘fa’, {“No compatible source was found for this media.”: “مشاهده ی ویدیو نیاز به پشتیبانی مرورگر از codec h264 یا نصب فلش پلیر دارد.”});
player.one(‘play’, (function(){
$.post(‘/fa/ajax/news/video/13903207’,{},function (data) {});
}));

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در دانشگاه های تهران و امام صادق
مومنان شب زنده دار تهرانی در  دانشگاه های تهران و امام صادق دست‌های نیاز و تضرع به آسمان بلند کردند و از خداوند رحمان، آمرزش گناهان و شفای عاجل بیماران به ویژه مبتلایان به کرونا را درخواست کردند.
نوای «سبحانک یا لا اله الا انت الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب»،  از جمله دعا‌های مردم در این شب پرفضیلت است.

مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان در امامزاده صالح
خانواده‌های زیادی به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با ماندن در منزل و شب زنده داری به دعا و نیایش در لیله القدر پرداختند. اما بودند افرادی که در امامزاده صالح قرآن به سر کرده و در این شب با راز و نیاز از معبود خود طلب بخشش و مغفرت کردند.

انتهای پیام/ ندای الغوث الغوث در دومین شب قدر/ چشم‌هایی که به واسطه گری امام علی (ع) روشن است

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »