اوکراین: اتحادیه اروپا در توزیع واکسن کرونا تبعیض قائل می‌شود

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یورونیوز، در گفتگو‌های پنج رئیس جمهور اروپایی در لهستان، رئیس جمهور اوکراین اتحادیه اروپا را به تبعیض و نابرابری در زمینه تامین واکسن کرونا متهم کرد.
بر این اساس، آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان؛ ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین؛ آگلیس لویتس، رئیس جمهور لتونی؛ کرستی کالجولید، رئیس جمهور استونی؛ و گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهور لیتوانی روز دوشنبه به مناسبت دویست و سی امین سالگرد تصویب قانون اساسی لهستان در شهر ورشو، پایتخت این کشور به گفتگو و مذاکره پرداختند.
در این نشست علاوه بر تبادل نظر و انتقال تجربیات در زمینه مبارزه با همه گیری ویروس کرونا، موضوعات آینده همکاری با اتحادیه اروپا و تجربه‌های مشترک برای چشم انداز‌های همکاری مورد بحث و بررسی روسای جمهور پنج کشور قرار گرفت.
در این نشست ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین با انتقاد از اتحادیه اروپا گفت: برخلاف سخنان دیگر آقایان هیچ برابری میان کشور‌های اتحادیه اروپا وجود ندارد و با توافقی که این اتحادیه با اوکراین برای تامین واکسن انجام داد، تاکنون ما هیچ دریافتی نداشته ایم.
وی افزود: اوکراین توافقنامه‌هایی را با کشور‌های آمریکا و انگلیس انجام داده است، اما متاسفانه تاکنون تنها یک میلیون نفر واکسینه شده اند و منتظر تامین بیست میلیون واکسن تا پایان سال میلادی جاری هستیم.
زلنسکی همچنین با اشاره به لشکرکشی و آرایش نظامی روسیه در مرز شرقی اوکراین گفت: اوکراین برای استقلال و برقراری صلح در اروپا می‌جنگد.
طبق اطلاعات منتشر شده کشور‌های ثروتمند بیش از ۸۰ درصد واکسن‌های تولید شده از سوی شرکت‌های داروسازی را پیش خرید کرده اند. همین امر مانع از واکسیناسیون عادلانه علیه کرونا در جهان شده است. مقامات بهداشتی آمریکا به تازگی از تزریق بیش از ۲۴۰ میلیون واکسن کرونا در این کشور خبر داده اند. این در حالی است که نزدیک به ۱۰۰ کشور کم درآمد جهان حجم بسیار ناچیزی از واکسن را دریافت کرده اند.
انتهای پیام/ اوکراین: اتحادیه اروپا در توزیع واکسن کرونا تبعیض قائل می‌شود
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »