بین الملل

خبرگزاری آناتولی: عادی سازی روابط بین تهران و ریاض در کوتاه مدت بعید است

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری آناتولی در گزارشی نوشت: هفته گذشته، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی گفت ایران یک کشور همسایه است و ما آرزو داریم که یک رابطه خوب و برجسته با آن داشته باشیم. 
بر اساس این گزارش،  ولیعهد سعودی مدعی شده که عربستان و ایران منافع متقابل زیادی با هم دارند اما مشکل آنها با ایران بر سر موضوعاتی مانند برنامه هسته‌ای، موشک‌های  بالستیک یا حمایت از  نیروهای غیرقانونی در برخی از کشور‌های منطقه است.
آناتولی در ادامه این گزارش آورده است: بن سلمان جزئیات مذاکرات خود با ایرانی‌ها را مشخص نکرده اما فایننشال تایمز اخیرا ادعا کرده است که  یک هیئت سعودی در تاریخ ۹ آوریل در بغداد، پایتخت عراق با یک هیئت ایرانی دیدار داشتند و گفتگو‌های محرمانه هیئت سعودی و ایرانی،  بر کاهش تنش میان دو کشور، حملات انصارالله به عربستان و توافق بر سر برگزاری دور جدید مذاکرات متمرکز بوده است.
پروفسور تومار، معاون رئیس دانشگاه بین المللی احمد یسوی، در گفتگو با آناتولی در این باره گفت: ما شاهد تغییرات سیاسی قابل توجهی از سوی ولیعهد سعودی هستیم. بن سلمان نه تنها در مورد بهبود روابط با ایران صحبت کرد بلکه در اظهارات خود بر از بین بردن افراط گرایی در پادشاهی نیز متمرکز شده بود.
وی گفت: بیانیه ولیعهد سعودی مبنی بر اینکه با آمریکا در مورد بسیاری از مسائل از جمله ایران  ۹۰ درصد اتفاق نظر دارند به این معنی است که قرار است مبارزه با ایران با روشی متفاوت و تحت هدایت واشنگتن ادامه پیدا کند و  از آنجا که بن سلمان از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان “یک مشکل” یاد کرد، به نظر می‌رسد دستیابی به هرگونه تحول در کوتاه مدت دشوار است.
دکتر سرهان آفاکان، استاد موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه مرمره نیز درباره روابط آینده ریاض و تهران اظهار کرد:  قابل توجه‌ترین بخش سخنرانی ولیعهد سعودی این است که وی گفت آن‌ها با شرکای جهانی و منطقه‌ای خود در تلاشند تا راه حل‌هایی برای غلبه بر توان هسته ای ایران  پیدا کنند و اینکه غلبه بر این مشکلات بسیار دشوار است.
آفاکان تاکید کرد: بن سلمان می‌خواهد پیامی به واشنگتن منتقل کند اما نمی تواند و آن این است که او می خواهد خودش مشکلاتش را با ایران حل کند. وی مدعی شد: موشک‌های بالستیک ایران حداقل به اندازه برنامه هسته‌ای این کشور و شاید حتی بیشتر از آن‌ها می توانند برای عربستان مشکل ساز شوند.  
رحیم فرزام، کارشناس سیاست خارجی در مرکز مطالعات ایران در آنکارا، گفت که خبر عادی سازی احتمالی روابط بین ایران و عربستان که از سال ۲۰۱۶ هیچ روابط دیپلماتیکی با هم ندارند، درست پس از اعلام تغییر رویکرد آمریکا نسبت به ایران از سوی بایدن ناشی می‌شود. جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا، برخلاف ترامپ، سیاستی بسیار نرم علیه ایران دنبال کرده است و نگرش واشنگتن که دیپلماسی با ایران را در اولویت قرار داده است باید به عنوان یک پیام قوی از سوی آمریکا برای متحدان او در خاورمیانه باشد. 
 فرزام خاطرنشان کرد که دیپلماسی به عنوان یک گزینه عاقلانه برای ریاض در حال ظهور است. اما برای بهبود روابط دو کشور باید بر بسیاری از اختلافات اساسی غلبه کرد؛ بنابراین بعید است که این مذاکرات به نتایج موفقی که شکاف بین دو کشور را کاهش دهد، منجر شود.
انتهای پیام/ خبرگزاری آناتولی: عادی سازی روابط بین تهران و ریاض در کوتاه مدت بعید است
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

دکمه بازگشت به بالا