واریس واژن در بارداری علتی دارد و درمانی خاص

واریس واژن در بارداری و آنچه باید زنان حتما در این مورد بدانند

واریس واژن یکی از بیماری های نادری است که در دوران بارداری می تواند رخ دهد.بیماری که ممکن است تا بعد از زایمان نیز ادامه داشته باشد بستگی به دلایلی دارد.روشهای مختلفی برای درمان و کاهش درد واریس وجود دارد.

شایع ترین مشکل پوستی ناحیه حساس واژن در میان زنان, واریس واژنی است که در انجمن پزشکی, اعتقاد بر این است چیزی که نمی دانید ممکن است به شما آسیب برساند و در اینجا نیز همین مدرک عملی است.

لازم است افراد بدانند که واریس واژینال چیست؟

وریدهای واریسی که در سطح خارجی دستگاه تناسلی زن ایجاد می شوند, وریدهای واریسی واژینال نامیده می شوند. حاملگی علت اصلی واریس واژینال است. واریس واژینال در 10% زنان باردار رخ می دهد، معمولا در سه ماهه دوم علاوه بر این, ارثی است و ممکن است در زمان بارداری حاد شوند.

واریس واژن در بارداری

واریس واژن در بارداری چیست؟

علائم واریس واژن در بارداری:

بهترین راه برای خود بررسی وضعیت پیش از مراجعه به پزشک, انجام یک چک لیست علائم زیر از واریس واژینال است:

 • احساس فشار یا پری
 • درد خفیف تا شدید واژن
 • احساس ناراحتی و تورم اطراف واژن که می تواند نشانه واریس باشد.
 • در بسیاری از موارد, رگ های متسع شده ممکن است شبیه کرم های خاکی بزرگ مانند رگه های متورم و ارغوانی تیره باشند.

واریس واژینال اغلب بدون علامت بوده و در برخی موارد می تواند نشانه بیماری باشد. هنگام راه رفتن, مبتلایان به آن ممکن است ناراحتی خود را نشان دهند, چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم کمی تورم, خونریزی بیش از حد در زمان زایمان طبیعی و ترومبوز ممکن است رخ دهد، اما کاملاً نادر است.

در مورد واریس واژین بدون نشانه, شما بسیار خوش شانس خواهید بود که بفهمید این مشکل را دارید. پزشک یا پرستار می تواند شما را معاینه کرده و سپس در مورد این رگ ها اطلاع دهد.

برخی از نشانه های اصلی شامل احساس فشار در ناحیه واژن و ورم کمی در منطقه هستند. هم چنین دوره های طولانی پیاده روی, ایستادن, ورزش و رابطه جنسی می تواند باعث تشدید شرایط شود.

اغلب اوقات واریس واژن در یک ماه پس از زایمان ناپدید می شود, اما برخی از زنان ممکن است برای یک سال یا بیشتر از زایمان از این مشکل رنج ببرند. برای یک زن ضروری است که این علائم را با پزشک خود به اشتراک بگذارد, زیرا درمانش در دسترس است.

واریس واژینال در بارداری

احساس درد و فشار از نشانه هایواریس واژن در بارداری

دلایل ابتلا به واریس واژن در بارداری:

 • داشتن زایمان های قبلی، به خصوص در صورتی که فشار زیادی هنگام زایمان به بدن وارد شده باشد.
 • افزایش وزن رحم که این افزایش وزن در واقع به رگ های ناحیه ی لگنی فشار می آورد و عاملی است در بروز واریس واژن.
 • افزایش سطح استروژن و پروژسترون که موجب استراحت رگ های خونی می شود.

گزینه های درمانی برای درمان واریس واژن در بارداری:

بسیاری از زنان, از ترس تحقیر یا عدم آگاهی, در مورد آن صحبت نمی کنند. همانطور که در ادامه بخش سلامت نمناک خواهید خواند درمان های طبیعی متعددی وجود دارند که زنان می توانند آنها را انتخاب کنند.

طب سوزنی:

یکی از بهترین درمان های طبیعی طب سوزنی است. برخی نقاط شدیداً قدرتمندی وجود دارند که می توانند به کاهش درد و سنگینی ناشی از وریدهای واریسی کمک کنند. همچنین طب سوزنی به افزایش گردش خون در ناحیه واژینال کمک می کند و در تقویت رگ های خونی پس از زایمان کمک می کند.

کایروپراکتیک:

بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند که مراقبت درمانی کایروپراکتیک در دوران بارداری موثر هستند. کایروپراکتیک به مراقبت از اعصاب, ماهیچه ها و استخوان ها کمک می کند, که در برگشت به عملکرد روده لگن کمک می کند.

این مورد از اهمیت زیادی برای متعادل کردن استخوان های لگن و بهبود عملکرد عصبی عضلات شکمی برخوردار است چرا که به متعادل کردن اثرات رحم در حال رشد و فشار نامتقارن که لگن را بر می دارد, کمک می کند.

کایروپراکتیک

رفع واریس واژن در بارداری با روشکایروپراکتیک

درمان علائم جدی تر واریس واژن در بارداری

اگر علائم بیماری شما جدی تر و یا مرتبط با مشکلات اضافی باشند، ممکن است پزشک شما این موارد را هم توصیه کند:

 • تنها از مقدار کمی صابون ملایم برای استحمام در منطقه واریس واژن استفاده کنید.
 • یک کرم کورتیکواستروئید موضعی را بعد از حمام خود برای تسکین خارش خود بمالید.
 • اگر یک لخته خونی داخل واژن وجود داشته باشد، داروهای تجویز شده با وزن مولکولی کم را در نظر بگیرید
 • این کار مانع از تشکیل لخته خونی می شود و به بدن اجازه می دهد تا لخته خونی VV را تجزیه کند. زنانی که این وضعیت را دارند در حالی که باردار هستند می توانند طی دوره بعدی بارداری یک دوره پنج روزه از این دارو را بگذرانند.
 • در شرایط نادر، یک روش پزشکی سرپایی به نام اسکلروتراپی وجود دارد. پزشک شما محلولی را به رگ ها تزریق می کند که باعث زخمی شدن و نزدیک شدن آن ها می شود. این کار باعث می شود که رگ ها در طول زمان محو شوند. این کار بهتر است در زمان بارداری انجام نشود.

درمان واریس بیکینی

برای درمان واریس واژن در بارداری چه باید کرد؟

درمان واریس واژن در زنانی که بارداری نیستند

زنانی که علائم بیماری جدی دارند و باردار نیستند، ممکن است از روش های درمانی بیشتر بهره مند شوند. این شامل موارد زیر است:

-اسکلروتراپی:

اکوکسیلوزیس. این یک نسخه بسط یافته از اسکلروتراپی با راهنمایی های سونوگرافی است.

-فلبکتومی:

این درمان رگ های آسیب دیده را از بین می برد و به چند شکاف کوچک روی سطح پوست نیاز دارد.

برای درمان واریس واژن در بارداری نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • برای مدت طولانی نایستید و به یاد داشته باشید که وقفه های مکرری داشته باشید و زیاد بنشینید.
 • شنا بدون شک گزینه مناسبی است چون به بهبود جریان خون از ناحیه لگن کمک می کند.
 • استفاده از کمپرس سرد برای واژن ممکن است به تسکین درد و رنج انواع مختلف کمک کند.
 • به خاطر داشته باشید که هنگام دراز کشیدن برای بهبود گردش خون باسن را بالا ببرید.

چگونه می توان با واریس واژن در دوران بارداری مقابله کرد؟

"بخیه زدن به موقع"

بله، در این شرایط کاملا درست. تشخیص زودهنگام واریس واژن می تواند به زنان باردار در درمان این شرایط کمک کند و این امکان را فراهم می آورد که دوره بارداری سالم و راحتی را به همراه داشته باشد.

در ادامه بخش سلامت نمناک در بحث واریش واژن به خصوص در دوران بارداری برخی از اقداماتی که باید توسط زنان باردار اتخاذ شود به محض این که وضعیت واریس واژن در او تشخیص داده شد انجام شود تا از بدتر شدن وضعیتش جلوگیری کند، تورم را کاهش دهد و در عین حال التیام را تسریع دهد:

پوشش ساپورت متراکم و سفت پشتیبانی می تواند به واریس واژن کمک کند:

باند شکمی:طبق روش ساپورت درمانی پوشیدن یک باند شکمی همراه با یک باند محکم ران در حمایت از واریس واژن است. این کار منجر به فشرده سازی مستقیم واژن می شود و از این رو به کاهش تورم کمک می کند. علاوه بر این، به عنوان یک پشتیبان برای رگ های متورم عمل می کند و خون اضافی را از ناحیه لگن بیرون می آورد و منجر به جلوگیری از تجمع خون در سیاه رگ و واریس می شود.

باند شانه:برخی از پزشکان توصیه می کنند که باند شانه همراه با باندهای شکمی مفید است، چون یک تکیه گاه به شکم می دهد که به کاهش فشار روی لگن کمک می کند و علائم واریس واژن را تسکین می دهد.

باسن خود را بالا نگه دارید، این کار می تواند به شما کمک کند با واریس واژن مقابله کنید:

در حالی که شما خوابیده اید یا دراز می کشید، یک بالش زیر باسن خود بگذارید. این کار باعث بالا رفتن باسن شما خواهد شد و در نهایت به بهبود جریان خون در ناحیه لگن با ترشح تمام خون اضافی کمک خواهد کرد. این کار به کاهش تورم در رگ ها کمک می کند.

از ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید:

برای زنانی که از واریس واژن در دوران بارداری یا پس از زایمان رنج می برند، بهتر است از ایستادن برای ساعت های طولانی خودداری کنید. سعی کنید بین نشستن ها و یا دراز کشیدن هایتان هم وقفه هایی را ایجاد کنید. این کار به تسکین فشار در ناحیه لگن و کاهش علائم مشکلتان کمک خواهد کرد.

کمپرس یخ:

وقتی دراز می کشید، کمپرس یخ را روی رگ های واریسی خود قرار دهید، تا تورم را کاهش داده و درد را کم کنید. آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه دست نخورده نگه دارید تا زمانی که احساس راحتی بکنید.

از بلند کردن اشیا سنگین اجتناب کنید:

زنانی که از واریس واژن رنج می برند باید از بلند کردن اشیا سنگین اجتناب کنند، حتی اگر این کودک نوپای آن ها باشد. بهترین راه برای نشان دادن مراقبت از کودک نوپای شما این است که چمباتمه بزنید تا با آن ها صحبت کنید. یا به جای آن می توانید کودک خود را به جای بلند کردنشان روی زانوی خود بگذارید.

 • اجتناب از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و یا کفش هایی که باعث ناراحتی و فشار بر روی پایین تنه شما می شوند.
 • آب فراوان بنوشید.
 • مصرف داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ناپروکسن.

جراحی برای درمان واریس واژن

پزشکان توصیه نمی کنند واریس واژن را در دوران بارداری حذف کنند چون آن ها معمولاً خود به خود از بین می روند. اگر رگ ها چند ماه پس از زایمان از بین نرود، روش های جراحی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دو روش رایج عبارتند از:

آمبولیزاسیون رگ ها:

این فرآیند از یک لوله کاتتر برای نزدیک کردن رگ های آسیب دیده با یک سیم پیچ استفاده می کند.

اسکلروتراپی:

این روش شامل تزریق یک محلول به رگی است که جریان خونش مسدود شده تا درد و تورم را از بین ببرد.

هر دوی این روش ها را می توان به صورت سرپایی تحت درمان بی هوشی عمومی انجام داد، که به این معنی است که فرد به خواب خواهد رفت و درد را احساس نخواهد کرد.

تشخیص واریس واژن در بارداری:

بسیاری از زنان مبتلا به واریس واژن دارای علایم دیگری بجز رگ های متورم نیستند. یک پزشک اغلب می تواند آن ها را با یک معاینه دیداری ساده تشخیص دهد. واریس واژن گاهی یک مشکل گردش خون اساسی را نشان می دهند. پزشک ممکن است از فرد سوالاتی در مورد گردش خونشان بکند.

خطرات و عوارض واریس واژن در بارداری:

گردش ضعیف می تواند باعث ایجاد خون در رگ های خونی شود که منجر به لخته شدن خون خطرناک می شود (DVT). لخته خونی در عمیق ترین رگ ها می تواند رها شود و به جای دیگری در بدن حرکت کند. DVT یکی از پیچیدگی های زندگی است.

DVT همراه با واریس واژن بسیار نادر است. با این حال پزشک بر رگ ها نظارت خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که لخته خونی رشد نمی کند. علائم لخته خونی شامل رگ هایی می شوند که بسیار دردناک، قرمز، متورم و سخت هستند. زنان باید فوراً این نشانه ها را به پزشک گزارش دهند.

در برخی از زنان، واریس واژن به یک بیماری مزمن به نام سندرم گرفتگی لگن منتهی می شود. آسیب به رگ های چندگانه در ناحیه تناسلی می تواند باعث تورم های متعددی شود که ممکن است باعث ورم و مسدود شدن جریان خون به این ناحیه شود.

آیا واریس واژن دائمی هستند؟

در پاسخ به سوال شما کاربران نمناکی باید بگوییم که واریس واژن معمولاً دائمی نیست و نشانه ها نوعاً بعد از زایمان ناپدید می شوند با این حال، زنانی که آن ها را در طول یک دوره بارداری به دست می آورند، ممکن است آن ها را در دوران بارداری بعدی پرورش دهند. همچنین ممکن است این مشکل با هر بارداری بیشتر و یا دردناک تر شوند.

آیا می توان از واریس واژنجلوگیری کرد؟

ممکن است برای جلوگیری از VVs، به خصوص در دوران بارداری، امکان پذیر نباشد. اما چیزهایی وجود دارند که شما می توانید برای کاهش ریسک کلی شما انجام دهید.

شما می توانید به تقویت گردش درست در پاهایتان کمک کنید:

 • ورزش کردن
 • غذاهای سالم
 • مراقب وزن بدن بودن
 • پاهایتان را از روی زمین بالا نگه دارید وقتی که نشسته اید
 • جابه جایی از نشستن به ایستادن
 • پوشیدن کفش صاف
 • دوری از لباس هایی که از کمر یا کشاله ران خیلی تنگ است.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار NEWS

قبلی «
بعدی »