مشروح+

چرا نرخ ارز و طلا کاهش یافت؟

باشگاه خبرنگاران:در آخرین هفته تیر 99 شاهد ریزش چشمگیر قیمت در بازار ارز و طلا بودیم که این موضوع فعالان بازار های مالی را متعجب کرد البته بازار سرمایه از این قاعده مستثنی نبود و همگام با بازار ارز و سکه تصمیم به تغییر وضعیت خود گرفت به طوری که برخلاف هفته های گذشته شاخص بورس با اُفت مواجه شد.

بازار ارز در کاهش قیمت رکورد زد

در آخرین هفته تیر 99، دلار و یورو به ترتیب با قیمت 23 هزارو 100 تومان و 25 هزار و 400 تومان معامله شد که در روزهای بعد با کاهش قیمت مواجه شد به طوری که دلار با کاهش حدود 2 هزار و 800 تومان به نرخ 20 هزارو 300 تومان خرید و فروش شد و یورو نیز 2 هزارو 100 تومان ارزان شد و در آخرین روز هفته با رقم 23 هزارو 300 تومان فروخته شد .

سکه به کانال 9 میلیون تومان نزدیک شد

بازار طلا و سکه نیز همانند بازار ارز با ٱفت قیمت مواجه بود به طوری که در نخستین روز هفته سکه به قیمت 11 میلیون و 30 هزار تومان فروخته شد و طلای 18 عیار نیز به نرخ یک میلیون و 38 تومان رسیده بود.

در روزهای بعد ٱفت قیمت طلا و سکه تشدید شد و در برخی از ساعات معاملات کاهش قیمت به حدی بود که سکه وارد کانال 9 میلیون تومان که در نهایت در آخرین روز هفته با کاهش حدود 870 هزار تومانی قیمت سکه به رقم 10 میلیون و 160 هزار تومان رسید.

هر گرم طلای 18 عیار بیش از 100 تومان کاهش یافت

طلای 18 عیار نیز با کاهش 108 هزار تومانی به قیمت 930 هزار تومان معامله شد .

با وجود افزایش اونس جهانی نرخ سکه و طلا کاهش یافت

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت:به طور کلی از ابتدای هفته نرخ طلا و سکه به دنبال کاهش قیمت ارز در بازار روند نزولی را تجربه کرد و از نوسان کمتری برخودار بود.

اوافزود:در چهارمین هفته تیر 99 انس جهانی حدود 40 دلار افزایش یافت که این افزایش در بازار های داخلی تاثیر چندانی نداشت البته حباب سکه در آخرین روز هفته 800 هزار تومان بود.

اُفت قیمت ارز دلیل اصلی کاهش نرخ طلا و سکه

بذر افشان تصریح کرد :اصلی ترین علت کاهش قیمت طلا و سکه ریزش قیمت دلاراست که بر بازار های داخای تاثیر گذاشت و با وجود افزایش اونس جهانی شاهد کاهش چشمیگر نرخ طلا و سکه بوده ایم.

دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت:با کاهش قیمت طلا و سکه ، شاهد کاهش 70 درصدی تقاضا در بازار بوده ایم که امیدواریم با کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز ثبات در بازار طلا و سکه حاکم شود.

بورس وارد فاز استراحت شد

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه گفت :در آخرین هفته تیر 99 با نزدیک شدن شاخص کل بورس به مرز 2 میلیون واحد باعث شد بازار سرمایه در معرض شناسایی سود توسط معامله گران قرار بگیرد.

او افزود :بازار سرمایه بعد از هر رشد مثبت شاخص وارد یک دوره استراحت و همگن شدن قیمت سهام ها می شود که در پی آن سهامدارانی که سهام خود را باقیمت پایین خریداری کرده اند با خرید و فروش آن سود سهام خود را شناسایی و قیمت تمام شده آن را بررسی می کنند .

دارابی اظهار کرد:نوسانات شدید در بازار ارز و بازار های موازی علت اصلی فراز و فرود شدید شاخص کل بوس بود که به دنبال آن بازار سرمایه حالت احتیاطی به خود گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت:انتظار می رود که دوره اصلاح قیمت و استراحت در روزهای آینده همراه بازار سرمایه باشد چراکه شاخص بورس به میزان قابل توجه ای رشد کرده است و معتقدم در روزهای آینده حجم معاملات در بورس افزایش میابدکه این افزایش می تواند برای بازار بسیار مفید باشد و سرمایه گذاران فرصت ارزیابی مجدد سهام های خود را به دست آورند.

انتهای پیام/م

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

مطالب مرتبط

ورود سکه به کانال ۱۲ میلیون تومانی؛ اُفت شاخص بورس چه زمانی به پایان می رسد؟

طلا گران نمی شود؟/ بورس چشم انتظار حمایت دولت جدید

طلا گران نمی شود؟/ بورس چشم انتظار حمایت دولت جدید

قیمت طلا در روزهای آخر سال/ بورس در مدار مثبت قرار گرفت

از سراسر وب

طلا گران نمی شود؟/ بورس چشم انتظار حمایت دولت جدید

طلا گران نمی شود؟

دکمه بازگشت به بالا