ترفندهایی برای دور کردن فرزند پسر از روحیات دخترانه

چگونه پسرم را از روحیات دخترانه دور کنم

خانمی 34 ساله هستم که چهار سال است متارکه کرده ام و پسری 9 ساله دارم. به دلیل شرایطی که دارم، بیشتر با خانم ها رفت و آمد می کنم و این معاشرت مداوم با خانم ها روی اخلاق و رفتار پسرم تاثیر می گذارد و احساس می کنم روحیات دخترانه پیدا کرده است. هنوز مطمئن نیستم ولی نگران این موضوع هستم که پسرم الگوی مردانه در زندگی اش ندارد، چون من برادر هم ندارم که پسرم با او معاشرت کند.

نگرانی که مطرح کردید در واقع مسئله بسیاری از تک والدی هاست و نکته مهم این جاست که اگر فرزند شما دختر هم بود، باز این نگرانی یا به اصطلاح خلاء نبود والد پدر مسبب نقیصه های هیجانی، رفتاری و حتی نگرشی و اخلاقی در فرزند دختر نیز می شد و در واقع فرزند دختر و پسر به هر دو والد به یک اندازه نیاز تربیتی دارند.

راه حلی برای دور کردن پسرها با روحیات دخترانه

الگوی مردانه فراهم کنید!

بخش مردانه شخصیت پسر شما به خصوص تا نوجوانی به شدت تشنه الگوگیری و تقلید از پدر، برادر بزرگ تر یا حتی عمو و دایی و دیگر مردان فامیل نزدیک خود است و در صورت نبود مهره اصلی یعنی پدر و بعد برادر بزرگ تر، چاره ای نیست که والد سرپرست شرایطی را فراهم کند تا به طور نامحسوس فرزندش با الگوهای مردانه مقبول همنشینی و همراهی زمانی و مکانی داشته باشد. برای مثال برادر خود شما (دایی) یکی از این گزینه هاست یا پسر دایی بزرگ تر که رفتار و منش وی مقبول شماست و در نهایت در صورت نبود این گزینه، انتخاب معلم مرد برای ادامه تحصیل در دبستان، رفت و آمد بیشتر با خانواده هایی که پسران همسن یا حداکثر با تفاوت سنی دو سال دارند، انتخاب کلاس های ورزشی خاص مردان از جمله فوتبال که از جدیت و شور مردانه بیشتری برخورداراست، انتخاب بازی های ایرانی یا کتاب داستان هایی با مضامین دنیای پر هیاهو و قدری جدی تر مردانه که داستان های تدوین شده قرآنی، شاهنامه و مثنوی برای کودکان بهترین است و بازی های رایانه ای که چندین سری از داستان های مذکور در آن کار شده است، می تواند بهترین راهکار باشد.

روحیات دخترانه

جلوگیری از روحیات دخترانه پسرها

یک نکته مهم درباره نگرانی تان

موضوع دیگری که دانستن آن ضروری است، رابطه جدی و محکم و رفتار متناسب با جنس و جنسیت ذاتی فرد است. شما هر چقدر هم پسری را در محیطی زنانه تربیت کنید، هرگز نمی توانید فطرت، رفتار و منش مردانه وی را تغییر دهید و اگر در برخی مهارت ها، قدری تفاوت دارد بعد از سن نوجوانی و کسب استقلال و ورود به دنیای جوانان همسن خود، شروع به ترمیم آن ها خواهد کرد، پس نگرانی شما به جاست ولی نه چندان جدی و مطلق. پس تلاش تان حول این محور باشد که با تمهیدات مختلف، به همراهی و همزیستی بیشتر الگوهای مردانه برای فرزند خود همت گمارید و به هیچ وجه نگران نباشید که پسر شما رفتاری دخترانه را کسب خواهد کرد که این امر محال است.

رفتارهایی که شما باید به پسرتان بیاموزید

و نکته مهم دیگر این که فرزند شما درست همان قدر که مشتاق تجربه و یادگیری رفتارهای مردانه است به همان مقدار مشتاق شناخت ظرافت های رفتار با زنان نیز هست که در این جا نقش شما مهم و کلیدی است. ظرافت های رفتار با یک کدبانو و دوشیزه را شاید مادر بهتر بتواند به پسر کوچک امروز و نوجوان فردای خود آموزش دهد، این که زنان جوان در موقعیت های سرد و گرم روزگار چه انتظاری از مرد جوان همسفرشان و به نوعی همسرشان دارند را به شیوه های مختلف می توان با داستان و تمثیل یا حتی اگر خاطرات خوشی از پدرش دارید، برای وی بازگو کنید. از فیلم ها و پویانمایی های پر مغز و هنرمندانه داخلی و خارجی که در این باره ساخته شده است هم غافل نشوید چراکه یکی از اصلی ترین علایق بچه هاست و به خصوص با توان بالای القا و تلقین بسیار حائز اهمیت اند، پس در انتخاب این که فرزند شما چه ببیند یا حتی در آینده نزدیک چه بشنود، زیرک باشید و از هم اکنون وی را با دنیای جدی هنرهای اصیل ازجمله ادبیات، سینما و موسیقی آشنا کنید. به امید این که در کنار نقش ظریف مادرانه، در حد توان تان نقش کریمانه و پدرانه یک مرد را نیز به پسرتان نشان دهید.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »