با شنیدن موسیقی مو به تن شما سیخ میشود؟!

آیا شما نیز هنگام شنیدن موسیقی خاص مو به تنتان سیخ می شود

به جرات می توان گفت هیچ کسی در دنیا وجود ندارد که موسیقی را دوست نداشته باشد. همه انسان ها به این پدیده وابسته هستند و هرکسی با هر سلیقه ای آن را دنبال می کند. موسیقی می تواند احساسات ما را برانگیزد و شادی یا غم ما را به همراه داشته باشد.

گویا موسیقی اثری ازلی بر انسان ها دارد و گویی خداوند ما را به گونه ای خلق کرده که با موسیقی به آرامش برسیم، به وجد بیاییم و وقتی که آنقدر قدرت گرفت که بتواند به ذره ذره ی عمیق ترین احساساتمان نفوذ کند، مو به تنمان سیخ شود. آیا شما هم از آن دسته ای هستید که هنگام شنیدن موسیقی مورد علاقه تان مو به تنتان سیخ می شود؟ اگر جوابتان مثبت است باید بگویم که طبق مطالعات صورت گرفته شما صاحب مغزی خاص هستید.

بنا بر این گزارش، دست دادن این حالت بر خلاف چیزی که ممکن است فکر کنید، عمومیت ندارد و تنها 50 درصد مردم هنگام شنیدن موسیقی این پدیده را تجربه می کنند. جالب اینکه مغز این افراد با مغز کسانی که هنگام گوش کردن به موسیقی عمیق سر تا به پایشان نمی لرزد، متفاوت است.

در این مطالعه بیست شرکت کننده به گزیده ای از موسیقی های مورد علاقه خود گوش می کردند و هنگام سیخ شدن موهای تنشان دکمه ای را فشار می دادند.

از تمام این افراد اسکن ام آر آی نیز گرفته شد و کسانی که دکمه ها را فشار می دادند، در مغز خود میزان بیشتری از فیبرهای متصل کننده ی کورتکس شنیداری و مناطق پردازش احساسات را داشتند.

گفتنی است، هر چه میزان این فیبرها بیشتر باشد، یعنی آن دو قسمت مغز کنش بیشتر و کارآمدتری خواهند داشت. همچنین این افراد احساسات عمیق و قوی بیشتری را در طول زندگی خود تجربه خواهند کرد.

شنیدن موسیقی

علت تغییر حالت بدن هنگام شنیدن موسیقی

این را نیز بگوییم که این پدیده، یکی از بزرگترین رمز و رازهای بشری است، زیرا حتی اگر بدانیم که علت آن فیبرهای بیشتر متصل کننده ی گیرنده های حسی مغز است، باز هم نمی دانیم، چرا این افراد به این قابلیت توانا هستند، در واقع نمی دانیم که چرا؟!

برخی از عصب شناسان می گویند، این گونه افراد بیشتر حاضر به کسب تجارب جدیدند و برخی روانشناسان نیز میزان بالاتری از کنجکاوی را خصوصیت این افراد می دانند.
اما همه اینها گمانه زنی است. تنها کاری که این گونه افراد و همه ی ما می توانیم انجام دهیم، شکر گذاری از خداوند به خاطر خلقت بی نظیرش است.
صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

قبلی «
بعدی »