علمی و دانشگاهی

گیاه آروگولا یا شابانک با خواصی که بسیار لازم دارید

بررسی خواص و فواید آروگولا یا شابانک

گیاه آروگولا به گونه اروکا و خانواده براسیکاسیا تعلق دارد و یک گیاه برگ دار سبز است که بسیار به انواع تربچه ها، کلم و گل کلم شباهت دارد. برگ های آروگولا یا همان شابانک اساسا مقداری تند است که برای برخی تندتر به مذاق می آید، در حالیکه برای بعضی دیگر طعم خردل تند دارد. این گیاه اغلب با دیگر گیاهان مطبوع دیگر مخلوط می شود تا سالاد متعادلی از آن تهیه شود. آروگولا با اسامی مختلف در نواحی مختلف دنیا شناخته می شود. بعضی از این اسامی شابانک، روکولا و کلم ورنوس می باشند.

چنانچه در بخش سلامت نمناک خواهید خواند آروگولا دارای فواید زیادی مانند کمک به کاهش وزن، کاهش ریسک سرطان، کمک به حفظ سلامت استخوان ها و بهبود بینایی است. این گیاه بیت 20 تا 100 سانتیمتر رشد می کند و می تواند به راحتی با گل های سفید و کوچکش شناخته شود. شابانک در مقادیر زیاد در مقاصد تجاری پرورش داده می شود اما نوع وحشی آن نیز در نواحی مختلف دنیا پیدا می شود. آروگولا به طور رایجی در آمریکا، اروپا و آفریقای شمالی مصرف می شود.

ارزش غذایی آروگولا یا شابانک

پاکسازی بدن:

آنتی اکسیدان ها واکنش های آنزیمی را در داخل سلول های ما تنظیم کرده و همچنین به نابودی رادیکال های آزاد که منجر به بیماری می شوند، کمک می کند. آروگولا حاوی مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان است و علاوه بر آن می تواند به زندگی سالم شما کمک کند. همچنین آنتی اکسیدان ها از شما در مقابل بیماری های مختلف و رایج مانند سرطان، پیری زود رس و بیماری های قلبی مراقبت کند.

خواص آروگولا

خواص و ارزش غذاییآروگولا

آروگولا برایمقابله با سرطان:

طی سه دهه اخیر مشاهده شده است که مصرف مقدار زیاد سبزیجات صلیبی مانند شابانک می تواند ریسک ابتلا به سرطان به خصوص سرطان روده و ریه را کاهش دهد. سبزیجات صلیبی به علت وجود محتوای ترکیبات گوگردی طعم تندی دارند اما همین ترکیبات در واقع خواص ضد سرطانی را ایجاد می کنند. محققین در تلاشند تا تاثیرات مفید گوگرد در مقابله ملانوما، سرطان مری، پروستات و لوزالمعده را کشف کنند. محققان دریافته اند که گوگرد می تواند آنزیم گسترش دهنده ی سرطان را مهار کند.

آروگولا برایمحافظت از چشم:

آروگولا حاوی مقدار خوبی ویتامین آ است که بسیار برای چشم ها خوب است. این ویتامین حتی برای استخوان ها و دندان ها نیز مناسب است. ویتامین آ از سطح چشم و قرنیه مراقبت می کند و بنابراین برای بینایی خوب، ضروری است.

آروگولامفید برای استخوان ها:

شابانک حاوی ویتامین کا است که برای استخوان های محکم و سالم ضروری است و بروز پوکی استخوان را به تعویق می اندازد. ویتامین کا فعالیت استخوان سازی در سلول ها را افزایش می دهد. با بروز بیماری مانند آلزایمر، ویتامین کا انحطاط شبکه ی عصبی را آهسته تر می کند. آروگولا منبع خوبی از ویتامین کا است که می تواند به خودی خود از این بیماری ها جلوگیری کند.

آروگولامناسب برای زنان باردار:

آروگولا حاوی فولات نوعی از فولیک اسید است که بروز نواقص روانی در نوزادان را کاهش می دهد. فولات در ابتدا به بدن کمک می کند که سلول های جدید تولید کند و علاوه بر آن به حفاظت از بدن در مقابل هرگونه اختلال در نوزادان کمک می کند.

بارداری

فوایدآروگولا برای زنان باردار

آروگولا برایتقویت سیستم ایمنی:

شابانک حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و در مقابل بسیاری از بیماری ها مقاومت می کند. علاوه بر آن، مس حاوی مس است که به ایجاد گلبول های سفید بستر کمک می کند. همچنین شابانک حاوی ویتامین ث است که یکی از بهترین دفاع ها برای بدن شماست. چنانکه با التهاب ناشی از فعالیت رادیکال های آزاد مقابله کرده و آنها را از بین می برد.

آروگولا برایکمک به مقابله با دیابت:

آروگولا حاوی آنتی اکسیدانی به نام آلفا لیپوییک است که اثبات شده است که گلوکز کمی دارد و حساسیت انسولین را افزایش می دهد و از اکسایش سلولی در بیماران دیابتی جلوگیری می کند. این گیاه به کاهش آسیب های عصبی در دیابتی ها کمک می کند. بنابراین وجود شابانک در رژیم غذایی برای دیابتی ها بسیار خوب خواهد بود.

آروگولا برایافزایش سوخت و ساز:

یک فایده مهم آروگولا این است با افزایش سوخت و ساز کمک می کند. شابانک حاوی ویتامین های گروه ب است که به فرآیند سوخت و ساز بدن شما کمک می کند. ویتامین ب کمپلکس در تسهیل فعالیت های مختلف سلولی مانند تولید انرژی و تجربه چربی ها شرکت می کند. هم چنین به دیگر فرآیند های حیاتی سلول و سلامت سوخت و ساز بدن کمک می کند.

آروگولا برایکمک به جذب مواد معدنی:

شابانک به جذب مواد معدنی در بدن ما کمک می کند. چرا که این گیاه در قیاس با دیگر گیاهان مقدار اگزالات کمتری دارد. جذب مواد معدنی در بدن توسط اگزالات جلوگیری می شود. پس آروگولا با محتوای کم اگزالات خود به جذب مواد معدنی مانند مس و آهن که برای سلامتی مفیدند کمک می کند.

عوارض آروگولا

خواص گیاهآروگولا

آروگولا برایتقویت ظاهر ورزشکاری:

شابانک سرشار از نیترات است که به بهبود اکسیژن رسانی به ماهیچه ها طی تمرین کمک می کند. همانطور که در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک عنوان کردیم مصرف منظم نیاز آن استقامت تمرینی هنگام تمرینات را بهبود می دهد. مصرف نیترات کیفیت زندگی افرادی که هنگام انجام فعالیت های روزانه احساس ضعف می کنند را تقویت می کند. بنابراین آروگولا می تواند به بیماران قلبی عروقی، تنفسی و متابولیسمی کمک کند.

کمک به کاهش وزن باآروگولا:

مصرف منظم شابانک به کاهش وزن کمک می نماید. این گیاه کالری کمی دارد و سرشار از ویتامین یا مواد مغذی است، بنابراین مواد مغذی ضروری بدن را بدون اضافه وزن تامین می کند.

آروگولا برایتقویت گوارش سالم:

شابانک حاوی مقدار زیادی فیبر است که می تواند به بهبود گوارش کمک کند. محتوای فیبری این گیاه به طور قابل توجهی حرکات روده را افزایش داده و به جذب مواد مغذی کمک کند.

آروگولا برایالتیام یبوست:

یبوست در اثر عدم استفاده از فیبر در افراد اتفاق می افتد. شابانک حاوی مقدار فیبر بالایی است که به حرکات دودی داخل روده بزرگ کمک می کند و عمل دفع را آسان می نماید. اگر شما طی روز یبوست را تجربه کردید، مقداری آروگولا را به وعده غذایی خود اضافه کنید. این گیاه می تواند در درمان آن مفید باشد.

آروگولا سبزی

آروگولا مفید برای التیام یبوست

آروگولا برایکاهش کلسترول:

فیبر موجود در شابانک می تواند مقدار کلسترول خوب خون را افزایش دهد و همچنین مقدار کلسترول بد خون را کاهش دهد.

جلوگیری از تصلب شرایین:

با کاهش مقدار کلسترول؛ شابانک می تواند در جلوگیری از تصلب شرائین موثر باشد. کلسترولی که وارد بدن می شود در دیواره های سرخرگ تجمع می یابد و این موضوع احتمال ایجاد بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

آروگولا برایمراقبت از کلیه:

آروگولا تا ی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به حفاظت از کلیه در مقابل چندین مواد خطرناک مانند جیوه کلرید مراقبت می کند.

تثبیت سلامت پوست:

محتوای بالای آنتی اکسیدانی و ویتامین ث موجود در شابانک می تواند پوستتان را مغذی و سالم نگه دارد. آروگولا می تواند به تثبیت گردش خون و به تبع آن اطمینان حاصل از تغذیه و اکسیژن رسانی به لایه های پوستی اطمینان حاصل کند. ویتامین ث موجود در این گیاه همچنین تولید کلاژن در پوست را افزایش داده که این اقدام پوست را محکم و جوان می سازد.

التیام استرس و شل سازی عضلات:

آروگولا حاوی منیزیم است که ماهیچه ها شل و اعصاب را آرام می کند. مصرف شابانک هنگام شام نه تنها مفید بلکه استرس و شل سازی عضلات بعد از یک روز کاری سخت را التیام می دهد.

خواص آروگولا

آروگولا برای التیام استرس

آروگولا برایجلوگیری از اسکوروی:

این گیاه حاوی ویتامین ث است که دهان را سالم نگه داشته و از بروز اسکوروی جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان موجود در شابانک هم چنین می تواند از دهان در مقابل عفونت های باکتریایی محافظت می کند.

آروگولا برایجلوگیری از آلزایمر:

شابانک حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که از مغز در مقابل آسیب های رادیکال های آزاد محافظت می کند و چنانچه در این بخش از دنیای خواص خوراکی ها در نمناک گفته شده است مصرف منظم شابانک می تواند عملکرد ثابت مغز را حفظ کرده و مانع از ابتلا به آلزایمر شود که معمولا در سنین بالا رخ می دهد.

آروگولا برایجلوگیری از کم خونی:

شابانک حاوی آهن است که در رشد و تولید گلبول های قرمز خون بسیار حیاتی است. فقدان آهن می تواند منجر به کم خونی و کاهش بازده یک شخص شود. کم خونی اختلالی است که در آن بدن اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت نمی کند از آنچه که بدن گلبول های قرمز کافی ندارد.

افزایش دریافت مایعات:

شابانک حاوی آب است و می تواند دریافت مایعات بدن را در طی روز های گرم، افزایش دهد. این گیاه می تواند معده را تسکین دهد و شما بعد از انجام هر فعالیت احساس سیرابی کنید.

آروگولا برایمقابله با التهاب:

آروگولا حاوی آنتی اکسیدان زیادی است که می تواند خواص ضد التهابی به این گیاه دهد. محتوای آنتی اکسیدانی آروگولا می تواند التهاب ناشی از عفونت های میکروبی را کاهش دهد.

خواص آروگولا

تمام خواصآروگولا برای بدن

آروگولا برایپاکسازی کولون:

برگ های شابانک یک عامل پاک کننده طبیعی است که می تواند به پاک شدن کولون از عوامل سمی آسیب زا و آلاینده ها کمک کند. کولون جایی است که مواد دفعی و گوارش در آنجا شکل می گیرد و در اثر این مواد حاوی سموم بسیاری است. همچنین شابانک می تواند رشد باکتری های مفید را در کولون افزایش دهد.

جلوگیری از زخم گوارشی:

مطالعات منتشر شده حاکی از آن است که آروگولا خواص ضد زخم گوارشی دارد که از معده محافظت کرده و مانع از بروز زخم های گوارشی می شود.

آروگولا برایتقویت سلامتی مو:

طبق مطالعات انجام شده، افرادی که آروگولا یا آب آن را مصرف می کنند، از ریزش موی خود ناشی از مشکلات عفونی به علت خواص ضد التهابی جلوگیری می کنند. این گیاه همچنین از نازک شدن مو ممانعت کرده و رشد سالم مو را افزایش می دهد.

عوارض جانبی و حساسیت های شابانک:

مصرف شابانک ممکن است آثار مفیدی داشته باشد اما مصرف هر چیزی مثل این گیاه ممکن است آثار دیگری نیز بر روی سلامتی شما داشته باشد. برخی از عوارض جانبی کوتاه مدت شابانک شامل نفخ شکم، گرفتگی عضلات شکم و ناراحتی باشد.

این اثرات بد ناشی از وجود گوگرد در شابانک است. این گیاه برای افرادی که اختلالات خونی دارند یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند؛ خطرناک است. شابانک حاوی ویتامین کا است که باعث انعقاد خون می شود و ممکن است با داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشد. شابانگ حاوی نیترات است که ممکن است باکتری های داخل بدن آن را به نیتریت تبدیل کنند که برای سلامتی مضر است.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

دکمه بازگشت به بالا