هنر و رسانه

نقشه ساختمان مسکونی استاندارد چگونه است؟

نقشه ساختمان مسکونی استاندارد چگونه است؟

نقشه ساختمان

وب سایت خانه معمار :نقشه ساختمان طراحی شده در صورتی با کیفیت و مطلوب محسوب می شود که عملکرد مناسبی داشته باشد.

برای طراحی یک نقشه استاندارد باید مهمترین عوامل تاثیر گذار در نقشه ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم.

عوامل موثر بر نقشه ساختمان استاندارد

زمین ساختمان

زمین مناسب برای طراحی نقشه ساختمان کدام است؟

زمین به عنوان بستر طرح می بایست با خواسته کارفرما مطابقت داشته باشد.

کارفرمایی که خواسته فراوان دارد و از پله گریزان است نمی تواند یک زمین محدود برای طرح خود انتخاب نماید.

طراحی نقشه ساختماندر چارچوب قوانین و ضوابط شهرسازی است که معمولا سطح تراکم 60 درصد می باشد.

هنگام خرید زمین باید به نیازهای خود توجه داشته باشید.در صورتی که ساختمان دوبلکس می پسندید محدودیت زمین شما را در طراحی یک ساختمان ایده آل محدود نمی کند.

هنگام خرید زمین می بایست به وضعیت جغرافیایی زمین دقت داشته باشید .بعضی اوقات اتفاق می افتد که مشاورین املاک با توجه به قیمت ، زمین مناسبی به شما پیشنهاد می کنند ولی زمین شما از بافت متراکم برخوردار نیست و یا زمین نسبت به سطح دسترسی گود یا پایین تر است. در این حالت است که هزینه ساخت زیر زمین به شما تحمیل می شود. در صورتی که با پرداخت بیشتر می توانستید زمینی تهیه نمایید که هزینه اجباری به شما تحمیل ننماید .

زمین شمالی بخریم یا جنوبی کدام یک بهتر است ؟

حیاط در طراحی پلان معماری

حیاط در خانه های سنتی از تقدس والایی برخوردار بود چرا که محل تقسیم شادی و غم ها بود.

پله های حیاط را بلند می گرفتند که مبادا عنصر پله حریم حیاط را بشکنند.

اگر عکس های هوایی بافت سنتی را نگاه کنید متوجه خواهید شد که با توجه به قناسی زیاد زمین ها ولی هندسه حیاط کاملا منظم و ابعاد موازی داشته اند.

حس برتری زمین های جنوبی سینه به سینه به صورت یک ژن یا یک پالامیسس به ما انتقال یافته. همانند بوی خاک ،صدای آب ،بوی گل.

حیاط منزل می تواند فیلتر قوی جهت فراموش کردن مشکلات و هیاهوی خارج و تقویتی برای حس آرامش جهت پیوستن به محیط آرام در قلب خانواده باشد.اگر می خواهید یک ساختمان آرام برای زندگی خودتان داشته باشید پیشنهاد می کنم زمین جنوبی تهیه کنید. ولی اگر می خواهید حتی 2 واحد مسکونی داشته باشید زمین شمالی برای شما مناسب تر است.

در آخر توصیه می کنم که هرگز به سراغ زمین های گود و عمق دار نروید چون باز هم هزینه ساخت اجباری روی دوش شما می گذارند. این بار نیز خطرناک تر است چون علاوه بر اینکه هزینه ساخت شما را افزایش می دهد عنصری به نام شیب راه برای ارتباط خودرو به زیر زمین به حیاط شما تحمیل می کند که بخش اعظمی از حیاط شما را اشغال می کند.

ساختمان چند طبقه بسازیم ؟

تعداد طبقات در کلان شهرها که قیمت زمین فوق العاده بالا است جزء ارکان این مقاله نیست چون جواب آن کاملا واضح است هرچه شهرداری مجوز دهد سازنده تمایل دارد که بسازد.

برای بازدید بیشتر ازنمای ساختماندر سایت خانه معمار کلیک کنید

معمولا تعداد طبقات برای شهرهای کوچک که قیمت زمین آنچنان زیاد نیست بیشتر مطرح است.

کارفرما ها بیشتر طالب هستند تا تعداد طبقات بیشتری بسازند ولی این تصمیم باید با در نظر گرفتن سطح مالی کارفرما انجام شود. بیشتر اوقات کارفرما وسوسه می شود فارغ از تمکن مالی خود تصمیمی نابه جا بگیرند و به وفور دیده می شود که در قدم های ابتدایی قدرت ادامه ساخت بنا را از دست می دهد و مجبور می گردد تا با زیان فراوان ملک خود را بفروشد. متاسفانه دچار واسطه گران می شود که بنای ساخته شده را عاملی برای بی ارزش کردن ملک قلمداد کنند.

انتخاب تعداد طبقات با توان مالی حال یا آینده؟

بعضی اوقات کارفرما بدون در نظر گرفتن تمکن مالی خود پیش بینی طبقات اضافه را می کند. این امر باعث می گردد که سطح مصالح مصرفی ساختمان را افزایش دهد.این هم می تواند بار مالی اضافه به کارفرما تحمیل کند در صورتی که شاید هیچگاه اقدام به ساخت طبقات پیش بینی شده ننماید.

امروزه بخش عظیمی از سرمایه های مردم صرف تصمیمات نابجا در این خصوص می شود.بعضی از کارفرماها علاوه بر نیاز خود به مسکن علاقه مند هستند تا بخشی از طبقات را به فرزندان خود اختصاص دهد. پیش بینی اضافه طبقات زمانی مفید و موثر است که شخص تمکن مالی برای ساخت آن داشته باشد. هرچند متاسفانه جوانان امروزی علاقه زیادی به زندگی در کنار والدین خود ندارند و بیشتر تمایل دارند کاملاً مستقل زندگی کنند.

پیشنهاد همیشگی من به کارفرما این است که برای سن ، نیاز و تمکن مالی امروز خود تصمیم بگیرند و هزینه اضافه در این خصوص انجام ندهند و آینده را به آینده بسپارند.

ادامه مطلب موضوعنقشه ساختمانرا در سایت خانه معمار دنبال کنید.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

دکمه بازگشت به بالا